Get Adobe Flash player


Rusya Hakkında

Rusya  ya da resmi adıyla Rusya Federasyonu, Doğu Avrupa ile Kuzey Asya'ya yayılmış ve 17,075,400 km²'lik yüzölçümü ile dünyanın en geniş ülkesidir. Nüfusun yaklaşık 143 milyon kişi. Nüfusun yaklaşık %79’luk kesimi Rusyanın Avrupa kısmında yaşıyor.

Rusya Bayrağı

    Rusya Arması

                        


   

 Rusya nüfusunun %80 'ini, federasyonun esas unsuru olan, ruslar oluşturmaktadır. Ülkenin resmi devlet dili Rusça. Para birimi ruble (RUB).

 Rusyanın Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Gürcüstan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Moğolistan ve Kuzey Kore’yle kara, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleriyle de deniz sınırları var.

 

Rusyanın en büyük şehri başkent Moskova. Moskova dışında 10 şehrin daha bir milyonu aşan nüfusu var. Bunlar – Sankt Petersburg, Novosibirsk, Ekaterinburg, Nijny Novgorod, Samara, Omsk, Kazan, Çelyabinsk, Rostov-na-Donu ve Ufa şehirleri.  

 

 Rusya Anayasası’na göre, Rusya yarı başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. Başkan, devletin başkanı statüsündeyken; Başbakan, hükümetin başıdır. Çok partili temsili demokrasi ile yönetilen federasyonda, federal hükümet üç temel erkten mevcuttur:

 

§  Yasama; İki meclisli olan Federal yönetim, 450 üyeden oluşan Duma meclis ile 175 üyeli Federal meclisten oluşur. Meclisler, ülke adına kararlar alır, yasa yapar, savaş açma ve uluslararası sözleşmeleri onaylama ve reddetme hakları varıdır.

 

§  Yürütme; Başkan yürütmenin ve askeriyenin başıdır. Meclisten çıkan kanunları veto etme hakkı vardır.

YargıAnayasa Mahkemesi, Yüksek Mahkeme (Türkiye'deki Yargıtay), Tahkim Mahkemesi (Türkiye'deki Danıştay) ve ilk derece federal mahkemelerden oluşur. Hakimler Federal Meclis tarafından atanır ve direk olarak Devlet Başkanına bağlıdırlar.

Yorumlarınız önemli... RusAlfabesi.com